Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u

 • Title: Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u
 • Author: Filip Springer
 • ISBN: 9788362376124
 • Page: 214
 • Format: Hardcover
 • le urodzone Reporta e o architekturze PRL u Ksi ka roku radiowej Tr jki Dworce w Warszawie i Katowicach pozna ski okr glak obserwatorium meteorologiczne na nie ce warszawski Pawilon Chemii i Supersam Ikony architektury modernistycznej c
  Ksi ka roku 2012 radiowej Tr jki Dworce w Warszawie i Katowicach, pozna ski okr glak, obserwatorium meteorologiczne na nie ce, warszawski Pawilon Chemii i Supersam Ikony architektury modernistycznej czas w PRL u Zdaniem jednych budynki zas uguj ce na podziw i uznanie, zdaniem innych ohydne komunistyczne baraki, kt re nale y zr wna z ziemi Dlaczego budz takie kKsi ka roku 2012 radiowej Tr jki Dworce w Warszawie i Katowicach, pozna ski okr glak, obserwatorium meteorologiczne na nie ce, warszawski Pawilon Chemii i Supersam Ikony architektury modernistycznej czas w PRL u Zdaniem jednych budynki zas uguj ce na podziw i uznanie, zdaniem innych ohydne komunistyczne baraki, kt re nale y zr wna z ziemi Dlaczego budz takie kontrowersje Jakie by y okoliczno ci ich powstania i dlaczego niekt rych z nich ju nie ma le urodzone to fascynuj ca opowie nie tylko o przedziwnych losach budynk w, ale te o ich tw rcach Na kartach ksi ki pojawiaj si portrety czo owych postaci polskiej architektury, m Marka Leykama, Henryka Buszki i Aleksandra Franty, Jerzego Hryniewieckiego, Zofii i Oskara Hansen w, Mieczys awa Kr la, Haliny Skibniewskiej Filip Springer przedstawia ich jako ludzi z krwi i ko ci, stara si zrozumie ich motywacje, tw rcze postawy oraz pokazuje, w jaki spos b realizowali oni swoje pomys y w systemie gospodarki nakazowo rozdzielczej Ca o ilustruje blisko 200 kolorowych fotografii archiwalnych oraz wsp cze nie wykonanych przez autora, dokumentuj cych obecny stan niegdysiejszych ikon nowoczesno ci.

  • [PDF] ✓ Free Download ç Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u : by Filip Springer ✓
   214 Filip Springer
  • thumbnail Title: [PDF] ✓ Free Download ç Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u : by Filip Springer ✓
   Posted by:Filip Springer
   Published :2019-08-01T06:03:00+00:00

  About Filip Springer


  1. Filip Springer ur 1982 reporter i fotograf wsp pracuj cy z najwi kszymi polskimi tytu ami prasowymi Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010 oraz programu M oda Polska Narodowego Centrum Kultury 2012 Swoje prace prezentowa na wystawach w Poznaniu, Warszawie, odzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej G rze Jego reporterski debiut ksi ka Miedzianka Historia znikania znalaz si w finale Nagrody im R Kapu ci skiego za reporta literacki 2011 i by nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012 Jest tak e finalist Nagrody Literackiej Nike 2012 i laureatem trzeciej edycji konkursu stypendialnego dla m odych dziennikarzy im Ryszarda Kapu ci skiego 13 pi ter to jego czwarta ksi ka Wcze niej ukaza y si le urodzone Reporta e o architekturze PRL u, Wanna z kolumnad Reporta e o polskiej przestrzeni i Zaczyn O Zofii i Oskarze Hansenach.


  931 Comments


  1. Moje pierwsze spotkanie z literaturą dotyczącą architektury, na dodatek bardzo, bardzo udane. "Źle urodzone" przeczytałam ciurkiem właściwie w jeden dzień (z przerwą na sen); bez większych oporów pozwoliłam Panu Filipowi na dowolne przestawianie mnie względem architektury PRL-u i nie żałuję. Niech no tylko znajdę nieco czasu, żeby przejść się po Warszawie z nowym pryzmatem w oprawkach!Jeszcze dwa słowa o tym, w jaki sposób książkę zaprojektowano - zachwycająco, jak zwy [...]

   Reply

  2. Bardzo sobie cenię reportaże pana Springera. Każdorazowo są ciekawe, okraszone interesującymi fotografiami i w sprytny - oraz często zabawny - sposób uwypuklają punkt widzenia autora, który jednocześnie nie jest nachalny i pozwala czytelnikowi samemu dojść do własnych opinii na dany temat.To już trzecia lektura tego autora, którą mam okazję czytać, jednocześnie też najwcześniej z nich wydana. Nie jestem specjalnie zafascynowana architekturą, nie zauważam tych wszystkich de [...]

   Reply

  3. Sądząc z ilości znajomych, którzy mi ją polecali, ta książka to już klasyk. Okazało się zresztą, że przeczytałem ją wcześniej w całości, bo każdy z rozdziałów był już publikowany, OIDP w Dużym Formacie GW. Ponowna lektura była więc raczej bez specjalnych emocji, zresztą po kilku głębiej wchodzących w temat pozycjach Springera (np. "13 Piętro", czy "Zaczyn") te reportaże nie robią już specjalnego wrażenia. Tym niemniej, znać trzeba.

   Reply

  4. Książka do polecenia wszystkim, kto choć w najskromniejszy sposób lubi architekturę polską. Wybrane przykłady modernizmu polskiego opisane są w sposób zwięzły, bez regułek i definicji, za to z wypowiedziami architektów, ich znajomych lub rodzin. Przykłady trafne i, co najważniejsze, z bogatą historią w tle.

   Reply

  5. Świetne! Reportaże Springera rozbudziły mój apetyt na więcej. Więcej tekstów o architekturze. Pozostał mi jednak mały niedosyt, chciałbym zobaczyć jeszcze więcej zdjęć i poznać więcej szczegółów dotyczących opisanych budynków. Jako kompletny laik musiałam wspomagać się dodatkowymi informacjami z Internetu. Mimo to ode mnie 5 gwiazdek, za otworzenie oczu na nowy, fascynujący temat.

   Reply

  6. Hipsteria i bezguścia. Z przerwami.

   Reply

  7. Zna-ko-mi-ty zbiór reportaży (choć czasem tendencyjny). Bardzo gorąco polecam.

   Reply

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *